KASULIK INFO ALGAJATELE – HARRASTAJATELE VARUSTUSE OSAS

Pildil olevad asjad võiksid olla pikema päeva puhul mägedes kaasas.
Meie käest uuritakse tihti varustuse kohta ja küsitakse nõu, siin siis mõningad soovitused neile, kes teevad esimesi samme.
SAAPAD
Reeglina alustatakse õppimist rendivarustusega. Kui mäespordi pisik külge hakkab, tasub hakata mõtlema isikliku varustuse peale. Uskuge, vilumuse kasvades ja oskuste omandades, määrab varustus sõidunaudingust päris palju.
Alustada võiks saapast sest jala mugavus on ülioluline ja isikliku suusasaapa omamine on juba suur samm edasi. Täiskasvanutel, kellel jalg ei kasva, neile on saapa kasutamine aastateks. Laste puhul on aga järelturg nõutud ehk varustust otsitakse, üks aktiivsemaid kohti on FB kasutatud varustuse grupp.
Tänapäevaseid suusasaapaid reeglina enam ei kuumutata, et sisu jala järgi vormida. Uuemad materjalid võtavad saapas ise kasutaja jala järgi kuju. Seetõttu tasub enne mõelda kui saapaid sõbrale anda, hiljem ei pruugi olla enda mugavus endine.
Järgmine oluline näitaja saapa juures on flex ehk number mis näitab saapa jäikust. Üldiselt on see vahemik 60-130, kõrgem number tähendab suuremat jäikust, see aga täpsemat kontrolli soorituse üle. Veelgi jäigemad ja eritellimusel saapad on juba tõsiste ekspertide ja sportlaste pärusmaa.
Harrastajate naiste saabaste optimaalne keskmine flex on 70-80, sõltuvalt mudelist, meeste puhul on see 90-100, sõltub samuti mudelist.
Saabast ostes tasub kindlasti uurida liistu laiust, juhul kui labajalg eeldab laiemat liistu, tasub seda müüjale kindlasti mainida. Freestyle saapad on tulenevalt sõidustiilist erinevate parameetritega, kui soovitakse seda stiili harrastada, tasub seda mainida saabast ostes.
Saabastel on juures tihti erinevad “lisad”: kõndimist hõlbustav lukustuse avamine, külgmiste kaldenurkade muutmine, lausa kuni selleni välja, et saapa sisud saab külmaga soojemaks timmida akudega ja bluetooth juhtimisega. Kas kõiki neid lisasid on vaja? See on juba kasutamise/otsutamise koht. Tavapärasel keskmisel harrastajal võivad mõned asjad mugavuse mõttes isegi marjaks ära kuluda. Vägagi OK uue harrastaja saapa saab +\-300€, ekspertide saapad on 100-200€ võrra või veelgi kallimad.
Probleemidena näeme tihti, et ostetud on näiteks eksperdi varustus, saabas on jäik, pigistab ja on ebamugav, suusad aga eeldaksid juba tehniliselt head võimekust sõidus, samas sõiduoskus on kaugel veel sellest tasemest. Seega, tasub muretseda enda oskustest tulenev optimaalne varustus, või pisut parem, et arenemisruumi oleks.
SUUSAD
Mõned peamised osised mida võiks silmas pidada suuski valides.
Alustuseks murrame mõned müüdid, nimelt ise pööravaid suuski ei ole olemas. Tuleb ikka ette juhuseid kui inimene väidab, et talle müüdi kuskil “ise pööravad suusad”. Meie pole neid veel näinud, kui keegi teab kus neid saaks näha ja proovida, andke meile ka teada 😉
Tõsi, suuskade tehnoloogia on aastatega üsna palju muutund. Tänapäevased ja reeglina “rocker chamber” suusad käituvad muidugi oluliselt lihtsamalt. Uskuge, tänapäevaste suuskade vahe vs 20a vanad mudelite vahe on meeletu, isegi 10-5 aastat vanad mudelid omavad suhteliselt suurt erinevust. Suuskade valimisel on oluline teada, et millistel nõlvadel/mägedel on rohkem soov sõita. On olemas freeride suusad (see on pigem ekspertide rida), on nö groomitud nõlva suusad ehk reeglina 70-80% raja suunitlusega, lisaks on all mountain suusad mis on 50/50% rada vs kõik muud olud. Ekspertide ja sportlaste varustus on juba eraldi detailsem lugu.
Algajast kuni keskmise tasemega sõitjale soovitaks alustuseks mitte väga jäika suuska. Jäigemad suusad on reeglina juba oskajate pärusmaa ja eeldavad sõidutehnikas ikkagi teatud oskust ja vilumust. Jäigem ja ka materjalide poolest raskem suusk tagab suurema stabiilsuse suurtel kiirustel ja keerulisematel nõlvadel.
Jällegi, parameetritelt keerulisem varustus tekitab algajatel hoopis pigem probleeme. Seda on raske kasutada, väsitab sõitja füüsist jne. Sõidunaudingu saamine on siin juba kahtlase väärtusega.
Tänapäevastel harrastajate / edasijõudnute suuskadel kasutatakse juba moodsaid materjale. Karbon ja titaan annavad näiteks suuskadele kerguse ja stabiilsuse. Veel mitte üsna ammu tundusid need materjalid kosmosetehnoloogia, täna on aga võimalik soetada selliselt mõistliku hinnaga harrastajate suusad. Pikalt mäel olles on varustuse kaal üsna oluline, siin ei saa eriti võrrelda harrastaja või/ja sportlaste/ekspertide kasutamise eesmärki.
Harrastajate tänapäevase suusa pikkuse osas tasub tähele panna, et suusk võiks ulatuda lõuani või max ninani. Algajatel on mõistlik isegi kasutada pisut allapoole lõuga suuska. Oskuste arenedes tasub pidada juba nõu, jällegi sõltub sellest, et milline sõidustiil rohkem imponeerib.
Suuski ja klambreid müükse reeglina komplektina, tasub tähele panna, et klambrid peavad olema reguleeritud vastavalt sõitja kehakaalule. See tagab klambrite õige funktsiooni ehk klambrid ei avane liiga lihtsalt. Samas aga avanevad juhul, kui toimub kukkumine, et vältida raskemat vigastust.
Soovitame kindlasti küsida nõu instruktoritelt, laske hinnata ja parandage instruktoriga oma sõiduoskust ja valige sellest tulenevalt sobiv varustus.
NB! Ideaalne võimalus on näiteks Kuutsemäel või Munakal testida Test & Shop erinevaid suuski ehk ei pea ostma põrsast kotis.
Team ESSIA