Koolitussüsteem
ESSIA koostööpartnerid võimaldavad ESSIA kursuste lõpetajatele soodustingimustel ja lihtsustatud korras osalemist jätkukursustel. Samuti on võimalik koostööprojekti raames asuda tööle (L2 kursuse lõpetajatel) Soome keskustes FNASI süsteemis. Eesti instruktorite koolitussüsteem järgib rahvusvahelise instruktorite assotsiatsioonide (ISIA, IAESS, IVSI) standardeid. ESSIA on INTERSKI & IAESS ametlik liige, nimetatud pädevus annab ESSIA liikmetele rahvusvahelise klassifikatsiooni (alates L2 tasemest). ESSIA litsentsiga instruktorid on juba alustanud tööd Kanadas, Uus-Meremaal ja Austraalias.
Koolitussüsteem on kavandatud vastama instruktorite töö vajadustele ja seda arendatakse koos erinevate rahvusvaheliste huvirühmadega pidevalt. ESSIA teeb tihedalt koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega instruktorite rahvusvahelise tööjõu vahetamise ja koolituste osas. ESSIA on Interski liikmesriikide treeningmanageride töögrupi liige. ESSIA instruktorite koolitajad-treenerid täiendavad teadmisi pidevalt erinevate rahvusvaheliste organisatsioonidega (ACSI, FNASI, CASI, IAESS, BASI jne) koostöös. IAESS liikmena saame osa uuendustest ja lähenemistest, milles osalevad liikmesriikide eksperdid, arendades koostööna metoodilisi õppematerjale. Näiteks IAESS suund on fookusega teaduspõhine, ühendades teooria ja praktika. Nagu mainitud, kaasatud on erinevate liikmesriikide eksperdid, materjalide ja lähenemiste väljatöötamisel osalevad oma ala tippspetsialistid, mitmete töögrupi liikmete taust on talispordi mõistes lausa PhD. IAESS slõugan ütleb lühidalt: “Where Science Meets Practice! Our mission is to contribute to the development of snowsports at educational systems and to bridge the gap between theory and practice”. Rohkem infot IAESS tegemiste kohta leiab SIIT. Meil on hea meel saada osa laiapõhjalistest vaatenurkadest ning rakendada parimaid osiseid ka ESSIA koolitussüsteemis.
ESSIA koolitussüsteem põhineb kolmel (L1, L2, L3) kursusel, kus õpetatakse mäesuusatamise või lumelauaga sõitmise teadmisi, oskusi ja juhendamisoskusi. Lisaks kursustele, korraldatakse 1-7 päevaseid õppemooduleid ja koolitusperioode.
Instruktoriks õppimine algab L1 baaskursusega. Kursusel osalejad saavad soovikorral olemasoleva sõiduoskuse taseme testimiseks konsulteerida eelnevalt ESSIA koolitajatega. Kursuse osalemise eelduseks on probleemideta elementaarne sõit sinistel-punastel nõlvadel, omades vähemalt harrastaja tasemel elementaarseid pidurdamise ja pööramise põhioskusi. Rajasõidu oskus ei ole kursusele tulles määrav, iga osaleja saab oma edasist täiendõpet lisaks kavandada vastavalt oma võimetele.
Suusaõpetajate L1 baaskursuse peamine koolituskoht on Eesti, L2 kursused toimuvad koostöös FNASI’ga Soomes ning alates 2024 ESSIA kursusena lisaks ka Austrias ja osaliselt Eestis . Suusakeskustel on võimalus ka ESSIA kursusi-koolitusi broneerida ja tellida vabalt valitud keskustes.
Kõikide kursuste lõpetajad peavad sooritama sõidu, metoodika-didaktika ja teooria eksamid. Pädevuse saamise eelduseks on eksamite edukas läbimine, vastava taseme pädevus tõendatakse ESSIA või/ja FNASI sertifikaadiga.
ESSIA instruktorite kvalifikatsioonide nimetused, pädevused ja tunnustamine
L3 (international)
ekspertõppe pädevus
treeningute läbiviimine L2 ja L1 instruktoritele
eksamineerija L1 & L2
vastavus FNASI L3 või sarnane rahvusvaheline
“aktiivne” staatus nõuded: ESSIA liige, liikmemaks tasutud
L2 (international)
edasijõudnute õppe pädevus (basic carving, short)
vastavus FNASI L2 või sarnane rahvusvaheline
“aktiivne” staatus nõuded: ESSIA liige, liikmemaks tasutud, taseme kontroll 3a möödudes
L1 (national)
alg- ja kesktaseme õpe (sahk > paralleelne libisev)
vastavus FNASI L1 või sarnane rahvusvaheline
“aktiivne” staatus nõuded: ESSIA liige, liikmemaks tasutud,
taseme kontroll iga-aastaselt (töötundide teostamine suusakoolis, refreshidel osalemine)
ESSIA tunnustab teiste organisatsioonide instruktorite kvalifikatsiooni, lähtudes FNASI ja/või IAESS & ISIA tasemetest. Kvalifikatsiooni tunnustamise kohta teeb ESSIA juhatus taotleja avalduse alusel otsuse, tunnustades avaldaja kvalifikatsiooni vastavaks ESSIA kvalifikatsioonile L1, L2 või L3. Tunnustamisel nõutav otsustatakse juhtumipõhiselt: lisaks taset kinnitava dokumendi esitamisele võidakse nõuda töökogemuse tõendamist, intervjuud, demosõitu jne. Tunnustamine on tasuline.
ESSIA peab “aktiivse” staatusega instruktorite nimekirja ja seda võidakse jagada huvitatud isikutele.